Pod maskou

Pod maskou 

Portréty 2016

Toto téma vybízí člověka k podnětné úvaze nad jejím vlastním obsahem. Mně osobně to nenechává zcela chladnou a tak se pokusím ztvárnit pár svých myšlenek. Chtělo by se mi říci, že už samotné téma je skryté "pod maskou"
Pod maskou je toho mnoho, je tam mnoho palčivých témat, obyčejných lidských příběhů, bolesti ale také mnoho radosti, štěstí stejně jako mnoho žalu a stesku, ideálů a vizí, zklamání, odevzdávání a mnoho týrání, lásky a nenávisti, slov, křiku a mnoho ticha. Dokážete si vůbec představit, jak velká či oslňující maska musí být, aby zakryla celé naše já, jak silná musí být její vrstva, aby se v citlivých místech neprorvala a neprosákl skrze ni ani kousek nás? Jak musí maska oplývat zvláštností a krásou, často i ušlechtilostí "na oko", aby okolí zcela zbláznila tím, jak vypadá a jak se jeví, a aby okolí uvěřilo, že to na co se zrovna dívá, je tvář onoho člověka, nikoli jen maska přiložená k jeho tváři? Z jakého vlastně musí být materiálu zhotovena, aby vydržela ten protitlak stran, zájmů a potřeb? Možná už teď, v této chvíli se začínáte zamýšlet nad tím, zda sami nedržíte před svou tváří masku, vyrobenou pečlivě a precizně během svého života. Masku, kterou byť někdy i neradi, stále pevně svíráte ve svém nitru. Třeba Vám tu masku někdo vytvořil a vložil Vám ji do rukou? Zamýšlejte se již samostatně, aktivně a tvůrčím způsobem z jakého materiálu jste ji vyrobili a proč vlastně, svou masku. Co vše Vás k tomu nutilo, přimělo či vedlo a co nyní sděluje maska vašemu okolí a nejen jemu, ale hlavně Vám osobně. Odložte ji a podívejte se do zrcadla sami na sebe a pak i na masku, kterou držíte současně ve své ruce. 
Tímto jsi zahájil, člověče, jednu z cest k sebepoznání. Tímto můžeš objevit i to, co je ti po mnoho let skryto "pod maskou". Sebe samého. Ano jsi to opravdu ty! Ty sám. Tedy objevuj sebe pro příští a lepší budoucnost svou, a světa, ve kterém chceme žít. Odlož masku a dej prostor své upřímnosti, své opravdovosti, svému citu, vnímání, jemnosti existence své vnitřní moudrosti, intuici. Lidskost, soucítění, empatie, láska. To vše se skrývá "pod maskou". Je čas masku odložit a s odvahou začít žít bez ní. Na každém z nás záleží, jak budeme realizovat život. My jsme ti, kteří tvoří společnost, a společnost je taková, jací jsme my sami! I takto lze měnit tvář světa. Světa, kde masky budou hrát svou roli jen v rukou herců na prknech divadel a herců, jež ztvárňují iluzi světa ve filmu.


INSTAGRAM FEED